UWAGA ! Witryna korzysta z plików cookie wyłącznie dla Twojej wygody i służą jedynie do identyfikacji bieżącej sesji .
Korzystając z witryny wyrażasz zgodę na ich stosowanie zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w tym miejscu!
SM SILESIA

Apel Korporacji Mistrzów Kominiarskich

Napisał(a): Muras Katarzyna dnia 28.03.2019 , 11:30
AKTUALNOŚCI >>

APEL DOTYCZĄCY BEZPIECZNEGO UŻYTKOWANIA URZĄDZEŃ GRZEWCZO-KOMINOWYCH I WENTYLOWANIA POMIESZCZEŃ

Zawsze, kiedy rozpoczyna się okres grzewczy – my, kominiarze, otrzymujemy wiele sygnałów o nieprawidłowym funkcjonowaniu przepływowych podgrzewaczy wody (tzw. junkersów), kotłów i pieców grzewczych oraz wentylacji w mieszkaniach.

Przeprowadzone na przestrzeni wielu lat kontrole, jak i informacje od Państwa wskazują, że problemy te w przeważającej części wynikają z niedostatecznej ilości dopływającego powietrza.

Powietrze zewnętrzne do mieszkań powinno dopływać przez okna i drzwi, przez otwory usytuowane w górnej części okna lub ponad nim, a przy stosowaniu nowoczesnej i bardzo szczelnej stolarki okiennej, przez dodatkowe urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.

Niewłaściwie działająca wentylacja powoduje: wzrost stężenia zanieczyszczeń, ilości wilgoci, dwutlenku węgla i drobnoustrojów w powietrzu.

Ma to bezpośredni wpływ na pogarszające się samopoczucie, pojawienie się w mieszkaniu pleśni i zagrzybienie ścian, występowanie problemów ze spalaniem paliw i zakłócenia w odprowadzaniu spalin. W zbyt szczelnych mieszkaniach zdarzają się przypadki, że gazowe podgrzewacze wody powodują zasysanie powietrza z przewodów kominowych tzw. odwrotny ciąg (cofka) – spaliny pojawiają się bezpośrednio w mieszkaniu powodując zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla, który jest niewidoczny i bezwonny.

Pamiętaj – użytkownik mieszkania odpowiada za napływ powietrza zewnętrznego do niego oraz za stan swoich urządzeń grzewczo-kominowych. Dlatego:

  • wietrz mieszkania regularnie,
  • przeprowadzaj okresowe kontrole urządzeń grzewczych i przewodów kominowych,
  • dogrzewaj mieszkanie w sposób odpowiedni – niedogrzane generuje większe koszty,
  • nie uszczelniaj nadmiernie mieszkań,
  • nie instaluj wentylatorów mechanicznych w kratkach wentylacyjnych bez konsultacji z fachowcem czy jest to w ogóle możliwe.

BEZPIECZEŃSTWO TWOJE I TWOJEJ RODZINY W TWOICH RĘKACH!!!

KORPORACJA MISTRZÓW

KOMINIARSKICH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

40 – 035 Katowice ul. Jagiellońska 4/7

tel./fax (32) 251-88-80

Edytowano: 16.07.2020 o 12:40

Wstecz